Poprawa i niepokój
Debata ekologiczna w Sejmie
Poprawa i niepokój
Bez większych kontrowersji politycznych, choć nie bez różnicy zdań, przebiegała debata ekologiczna, która wypełniła środowy program obrad Sejmu. Rozpoczął ją swym wystąpieniem minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, który przedstawił kilka dokumentów rządowych dotyczących tej problematyki, w tym ocenę wykonania ustaw o ochronie i kształtowaniu środwiska, o ochronie przyrody oraz analizę efektów realizacji polityki ekologicznej państwa w latach 1991 -- 1993.
Minister Stanisław Żelichowski powiedział, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat udało się w Polsce uzyskać poprawę stanu środowiska.
W tym czasie spadła o 15 proc. emisja dwutlenku siarki, o 14 proc. tlenków azotu, o 23 proc. spadła emisja pyłów. Jeśli chodzi o emisję siarki, udało się osiągnąć efekty lepsze niż zakładano w planach na rok 2000, i spełnić w ten sposób wymagania konwencji genewskiej w tym zakresie, choć nie jesteśmy jej sygnatariuszami.
Nastąpiła też wyraźna poprawa w innych dziedzinach ochrony środowiska. W 1993 oczyszczeniu poddano 93 proc. ścieków, które tego wymagały, o 18 proc. zmniejszyła się ilość składowanych odpadów. W latach 1991 -- 1993 powstało 950 oczyszczalni ścieków, w 1994...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta