Nubia znika pod wodą
- Powiedzieli "Rzeczpospolitej" Nubia znika pod wodą
KRZYSZTOF KOWALSKI
W Sudanie, przy IV katarakcie na Nilu, w regionie Hamadab, wznoszona jest tama. Wody rzeki zostaną spiętrzone w ciągu pięciu lat na wysokość 30 metrów, powstanie sztuczne jezioro długości 170 kilometrów, od wyspy Merawi w górę. Pod wodą znajdą się na zawsze stanowiska archeologiczne, zabytki krainy zwanej w starożytności Nubią. Trzeba je ratować.
W Rzymie podczas wrześniowego X Międzynarodowego Kongresu Nubiologicznego Vivien Davies, kurator działu egipskiego British Museum, wystąpił z dramatycznym apelem w imieniu społeczności uczonych. Wezwał naukowców oraz instytucje badawcze, aby nie pozwolili zaprzepaścić niezwykle oryginalnej i obfitej nubijskiej części światowego dziedzictwa kulturowego.
O co chodzi?
Nubijski odcinek Nilu to niezwykle różnorodna i obfita substancja zabytkowa, pozostałości osad, cmentarzysk, warowni, świątyń od epoki kamienia po wczesne chrześcijaństwo. O budowie zapory wiadomo było od lat. Nim prace ruszyły, archeolodzy z Polskiej Połączonej Ekspedycji Archeologicznej do doliny Środkowego Nilu pod kierunkiem dr. Bogdana Żurawskiego z PAN
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta