Wilki w ludzkiej skórze
- Powiedzieli "Rzeczpospolitej" Wilki w ludzkiej skórze
Nieuchwytny snajper w Waszyngtonie zastrzelił już dziewięć osób. Mariusz S., nazywany wampirem ze Stefankowic, zgwałcił i zabił cztery kobiety. Krzysztof Gawlik zamordował pięć osób - znalazł je przez ogłoszenia prasowe. Szacuje się, że liczba morderstw popełnionych przez seryjnych zabójców na świecie wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat o blisko 1000 procent.
Jakie przesłanki są potrzebne, aby uznać mordercę za seryjnego? Zdaniem specjalistów ofiar musi być co najmniej trzy - cztery, a same czyny dokonane w odstępach czasowych. Zabójca zwykle nie zna wcześniej swoich ofiar, dobierając je przypadkowo. Motywy morderstw najczęściej są psychologiczne, a nie materialne, same czyny zaś (i ich forma) odzwierciedlają chęć sadystycznej dominacji nad ofiarą. Prawdopodobnie dlatego ofiary seryjnych zabójców zwykle są słabe - mogą to być prostytutki czy bezdomni - choć nie jest to reguła.
Statystycznie seryjny morderca jest białym mężczyzną przed trzydziestką. Specjaliści wskazują, że niektórzy przyszli seryjni mordercy byli adoptowani, często byli wykorzystywani przez rodziców czy opiekunów. W późniejszym okresie życia wykazują fascynację wojskiem, policją, bronią. U wielu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta