Druga i ostatnia szansa Irlandii
Druga i ostatnia szansa Irlandii
UFFE ELLEMANN-JENSEN
Irlandzcy wyborcy są ponownie zmuszeni powiedzieć tak lub nie traktatowi z Nicei. Zapomnieliście, czego ten traktat dotyczy? Cóż, to jeden z tych aż nazbyt licznych kompromisów, jakie przywódcy Unii Europejskiej osiągają późną nocą, kiedy to dążąc do rozwiązania niektórych problemów praktycznych, godzą się na odroczenie rozwiązań w innych kwestiach.
Kompromis osiągnięty cztery lata temu w Nicei to porozumienie ważne, ponieważ obejmuje między innymi wszystkie elementy techniczne dotyczące zasad głosowania i podziału władzy w instytucjach unijnych. Muszą być one wprowadzone w życie, zanim Unia zacznie przyjmować nowych członków. Rozszerzenie to najważniejszy punkt w porządku działań UE, a traktat z Nicei stanowi jego kamień węgielny. Bez tego traktatu nie będzie możliwe zaproszenie w grudniu krajów kandydackich do przystąpienia do UE, a taką właśnie obietnicę złożono im dziesięć lat temu w Kopenhadze.
W ubiegłorocznym referendum Irlandczycy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta