Sprawiedliwość nie może utknąć na przejściu granicznym
Sprawiedliwość nie może utknąć na przejściu granicznym
Blisko sześćdziesiąt lat temu, we wrześniu 1946 r., Winston Churchill mówił o tragedii Europy. Kontynent wychodził właśnie z najkrwawszego z konfliktów. Dzielił go konflikt ideologiczny. Przyszłość wydawała się niepewna.
Te czasy już minęły. Integracja europejska jest w toku. Unia Europejska przyjmie niedługo nowe państwa. Dzisiaj nie musimy już myśleć o tym, jak uniknąć wojny. Przesłanki na rzecz kontynuowania Unii uległy zmianie. Od momentu zbudowania rynku wewnętrznego obszar gospodarki bez granic stał się rzeczywistością. Traktat Amsterdamski oraz wyniki szczytu w Tampere nakierowały działania instytucji Unii na problematykę wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Naszym wspólnym celem stało się zapewnienie sprawiedliwości i dobrobytu wszystkim obywatelom Europy. Kwestia praw obywatelskich zajmuje dziś centralną pozycję w Europie.
Cel ten nie może być osiągnięty bez zgodnego działania wszystkich podmiotów procesu integracji europejskiej. Państwo było i pozostanie odpowiedzialne za bezpieczeństwo wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta