Skrawki spalonej biblioteki
Skrawki spalonej biblioteki
JERZY MORAWSKI
FOT. (C) CEZARY PECOLD / FORUM
Stefana Niesiołowskiego oburza sposób, w jaki Instytut Pamięci Narodowej "przygotował" dokumenty. Materiały są nieczytelne, bo zamazano w nich nazwiska. Nie ma jednak wątpliwości - dokumenty Służby Bezpieczeństwa zawierają prawdę.
(C) OŚRODEK KARTA
Tajna organizacja antykomunistyczna Ruch powstała w 1965 roku. Założyli ją Andrzej i Benedykt Czumowie, Marian Gołębiewski i Stefan Niesiołowski. Organizacja nie miała sformalizowanych struktur. W opracowanej w 1967 roku deklaracji programowej, nazywanej od pierwszych słów "Mijają lata", na pierwszym miejscu stawiano postulat niepodległości. W lecie 1968 roku Niesiołowski zrzucił umieszczoną na szczycie Rysów tablicę upamiętniającą pobyt Lenina w 1913 roku. Rok później członkowie Ruchu rozpoczęli drukowanie na spirytusowych powielaczach nielegalnych wydawnictw. Na plebanii w Piastowie drukowano "Biuletyn" Ruchu, którego numery ukazywały się w nakładach liczących kilkaset egzemplarzy. W Łodzi drukowano "Informatora". W 1970 roku władze komunistyczne hucznie przygotowywały się do obchodów setnej rocznicy urodzin Włodzimierza Lenina. W Ruchu powstał pomysł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta