Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sienkiewicz zostaje na zawsze

26 października 2002 | Plus Minus | AM
autor zdjęcia: ES
źródło: AFP

REPORTAŻ

Sienkiewicz zostaje na zawsze

ANNA MACHCEWICZ

Ćwiczenia wojskowe w jednym z kibuców na pustyni Negev w latach 50.

(C) EAST NEWS

- Chcę do Polski przyjeżdżać, spotkać przyjaciół, zobaczyć nowe polskie filmy - mówi Alex. - Jedwabne boli mnie z dwóch stron; jako Polaka i jako Żyda.

Na półce w domu w kibucu Nir Oz na pustyni Negev stoi błękitny kafelek z porcelany, fragment fryzu zdobiącego fasadę kamienicy - to wszystko, co ocalało z domu dziadków. Ojciec, gdy po wojnie dotarł do zburzonej Warszawy, wygrzebał go z ruin.

Dziadkowie

Dom stał na Miłej. Dziadkowie mieli talent do interesów i w związku z tym spory majątek. Jakieś kamienice w Ostrowi Mazowieckiej, gdzieś był też podobno młyn i browar. Takie są rodzinne opowieści. Ale dokładnie nie wiadomo.

Byli tradycyjnymi, pobożnymi Żydami. Dlatego nie mogli się uratować. Uciekając przed Niemcami wraz z dziećmi dotarli do Tuczyna i tam ich zagarnęła niemiecka okupacja. W obcym mieście, ze swym wyglądem, nie mieli szans na aryjskie papiery.

Mama

Skończyła elitarne żeńskie liceum żydowskie, w którym nauka odbywała się w dwu językach: w polskim i w jidysz. Ulubionym nauczycielem języka polskiego był Abraham Lewin, lewicujący syjonista....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2759

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament