Sienkiewicz zostaje na zawsze
Sienkiewicz zostaje na zawsze
ANNA MACHCEWICZ
Ćwiczenia wojskowe w jednym z kibuców na pustyni Negev w latach 50.
(C) EAST NEWS
- Chcę do Polski przyjeżdżać, spotkać przyjaciół, zobaczyć nowe polskie filmy - mówi Alex. - Jedwabne boli mnie z dwóch stron; jako Polaka i jako Żyda.
Na półce w domu w kibucu Nir Oz na pustyni Negev stoi błękitny kafelek z porcelany, fragment fryzu zdobiącego fasadę kamienicy - to wszystko, co ocalało z domu dziadków. Ojciec, gdy po wojnie dotarł do zburzonej Warszawy, wygrzebał go z ruin.
Dziadkowie
Dom stał na Miłej. Dziadkowie mieli talent do interesów i w związku z tym spory majątek. Jakieś kamienice w Ostrowi Mazowieckiej, gdzieś był też podobno młyn i browar. Takie są rodzinne opowieści. Ale dokładnie nie wiadomo.
Byli tradycyjnymi, pobożnymi Żydami. Dlatego nie mogli się uratować. Uciekając przed Niemcami wraz z dziećmi dotarli do Tuczyna i tam ich zagarnęła niemiecka okupacja. W obcym mieście, ze swym wyglądem, nie mieli szans na aryjskie papiery.
Mama
Skończyła elitarne żeńskie liceum żydowskie, w którym nauka odbywała się w dwu językach: w polskim i w jidysz. Ulubionym nauczycielem języka polskiego był Abraham Lewin, lewicujący syjonista....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta