Rankingi w dół
- Komentarz: Gorzej, niż było Rankingi w dół
Negocjacje z Unią Europejską powodują, że polska gospodarka staje się coraz bardziej przewidywalna. Niestety, nie idzie to w parze z jej konkurencyjnością ani zmniejszeniem ograniczeń działania przedsiębiorstw - wynika z dwóch opublikowanych wczoraj raportów prestiżowych instytucji - oceny wolności gospodarczej nowojorskiej Heritage Foundation oraz oceny konkurencyjności opracowanej przez genewskie Światowe Forum Ekonomiczne. Szczególnie powinno niepokoić wskazanie przez genewską instytucję na większą, niż dotychczas, korupcję w gospodarce.
Analitycy Heritage Foundation, oceniając gospodarczą wolność na świecie, brali pod uwagę następujące kryteria: polityka handlowa, polityka fiskalna rządu, interwencja państwa w gospodarce, polityka pieniężna, przepływ kapitału i atrakcyjność dla inwestycji zagranicznych, finanse i bankowość, ceny i płace, prawa własności, w tym intelektualnej, uregulowanie gospodarki oraz istnienie szarej strefy i czarnego rynku.
Czołówka bez zmian
Na pierwszym miejscu pod względem wolności gospodarczej, tak jak zwykle, znajdują się Hongkong, Singapur oraz Stany Zjednoczone. To czołówka, która czasami zamienia się miejscami, ale nie wychodzi spoza pierwszej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta