Egzekucja już w umowie; Jak je uprawdopodobnić
- Jak przyspieszyć dochodzenie należności od dłużnika - Egzekucja już w umowie
- Warunki zaliczenia w koszty uzyskania przychodu - Jak je uprawdopodobnić
Jak przyspieszyć dochodzenie należności od dłużnika
Egzekucja już w umowie
Zmorą każdego wierzyciela jest wizja dochodzenia świadczeń należnych od dłużnika i strat z tym związanych. Przewlekłość postępowania sądowego i uniki stosowane w toku procesu przez dłużnika mogą skutecznie odwlec uzyskanie tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Tymczasem prawo daje wierzycielowi możliwość stworzenia tytułu egzekucyjnego bez udziału sądu, już w chwili zawierania umowy, o czym przedsiębiorcy nie zawsze pamiętają.
Warto przypomnieć o przewidzianej w art. 777 § 1 pkt 4 i 5 kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.) konstrukcji poddania się dłużnika egzekucji aktem notarialnym.
Według art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c. tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji, i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia innych rzeczy zamiennych ilościowo w akcie oznaczonych, albo obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany. Z kolei na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. tytułem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta