Odpowiedzialność państwa za naruszenie zasady zaufania
Odpowiedzialność państwa za naruszenie zasady zaufania
RYS. JACEK FRANKOWSKI
LESZEK BOSEK
Państwo ponosi odpowiedzialność także za niekonstytucyjne akty normatywne.
Współczesne państwo z jednej strony stoi wobec presji społecznej zapewniania coraz większego bezpieczeństwa socjalnego, zwalczania bezrobocia oraz stałego polepszania infrastruktury gospodarczej, co wymusza konieczność przyciągania zagranicznych inwestycji, z drugiej zaś nie ma ani wystarczających funduszy na realizację tych wszystkich zadań, ani też - jak pokazują doświadczenia z przeszłości - etatyzm nie jest skutecznym narzędziem rozwiązywania problemów społecznych.
Wydawało się, że cudownym panaceum na problemy społeczne będą projekty z zakresu tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Angażują one bowiem kapitał i kreatywność podmiotów prywatnych do realizacji celów państwa. Partnerstwo jest antytezą arbitralności, władztwa czy jednostronnych decyzji państwa. Przedsiębiorcy podlegają jednak faktycznie administracyjno-normatywnym regulacjom. Pierwszorzędne znaczenie zyskuje więc zaufanie do państwa oraz do stabilności reguł przez nie stanowionych. W warunkach ograniczonej swobody odstąpienia od podjętej działalności (długofalowe inwestycje) każda arbitralna zmiana warunków realizacji projektu przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta