W poszukiwaniu sprawiedliwości
W poszukiwaniu sprawiedliwości
Zadłużone szpitale i kasy chorych, personel medyczny odbierający pensje w ratach i żyjący w lęku przed utratą pracy, niezadowoleni i zagubieni pacjenci - taki obraz polskiej służby zdrowia wyłania się z informacji medialnych. Wynikają z nich narastające różnice między potrzebami pacjentów a możliwościami ich zaspokojenia.
Mimo tak negatywnego obrazu polskiej ochrony zdrowia od początku transformacji ustrojowej nie odbyła się rzetelna dyskusja dotycząca problemu mijania się społecznych oczekiwań z oferowanymi rozwiązaniami organizacyjnymi i finansowymi. W nowych warunkach ustrojowych system ochrony zdrowia powinien być wypracowany od podstaw, a przynajmniej jego fundamenty muszą mieć charakter solidnej i spójnej konstrukcji.
Reforma bez reformy
Musi być to system, a nie przypadkowy zbiór rozwiązań z różnych okresów, wprowadzanych pod wpływem doraźnych pomysłów i bieżących uwarunkowań. Wszystkie dotychczas podejmowane działania polegały tylko na kosmetycznych zmianach organizacyjnych i prawnych, które przedstawiane są społeczeństwu jako kompleksowe reformy służby zdrowia. W rzeczywistości w ochronie zdrowia utrzymywane są pochodzące jeszcze z okresu komunistycznego nieefektywne i korupcjogenne struktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta