Przepraszam, przeoczyłem
Komisja Etyki sprawdza i prosi o wyjaśnienia
Przepraszam, przeoczyłem
GOŚĆ "RZECZPOSPOLITEJ" - GRAŻYNA KOPIŃSKA, SZEFOWA PROGRAMU "PRZECIW KORUPCJI" FUNDACJI IM. STEFANA BATOREGO I HELSIŃSKIEJ FUNDACJI PRAW CZŁOWIEKA: Musimy być aktywnymi obywatelami
Jedynie 10 procent poselskich oświadczeń majątkowych wzbudziło dotychczas wątpliwości Sejmowej Komisji Etyki. Posłowie tłumaczą się z błędów, ale komisja nie ma prawa zbadać, czy mówią prawdę.
Komisja już pół roku analizuje oświadczenia. Ocenia jedynie, czy poseł wypełnił druk dobrze i zgodnie z zeznaniem podatkowym. Nie dowiemy się więc, czy posłowie wzbogacają się w zgodzie z etyką, legalnie, bez jakichkolwiek wątpliwości i czy ich stan majątkowy jest zgodny z prawdą.
Dopiero w połowie grudnia komisja zakończy prace. Przebadała już większość oświadczeń. Gdy miała wątpliwości, prosiła posła o wyjaśnienia. Planuje uznać je za wystarczające.
- Nie ma poważnych spraw - mówi przewodniczący komisji Franciszek Stefaniuk (PSL). - Zdarzają się drobne niezgodności między PIT a tym, co poseł zeznał w oświadczeniu. Innym razem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta