Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostęp utrudniony

09 grudnia 2002 | Nasza Europa | PA

PRZETARGI PUBLICZNE W UE Teoretycznie, polskie firmy mają wolny dostęp do unijnego rynku. W praktyce jest inaczej

Dostęp utrudniony

Z postanowień Układu Europejskiego wynika, że polskie przedsiębiorstwa mają zapewniony dostęp do rynku zamówień publicznych w Unii Europejskiej od 1 lutego 1994 r. W praktyce jednak jest on znacznie utrudniony, a w wielu wypadkach wręcz niemożliwy. To efekt zarówno interpretacji unijnych dyrektyw, jak i zasad obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich UE.

Według Dariusza Piasty, dyrektora Departamentu Integracji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Zamówień Publicznych, przepisy Unii Europejskiej, dotyczące zamówień publicznych, opierają się generalnie na zakazie dyskryminacji przy ich udzielaniu. Jednak postanowienia jednej z dyrektyw przewidują tzw. preferencję wspólnotową. Dotyczy ona procedur udzielania zamówień w sektorach: gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji. Preferencja wspólnotowa pozwala na odrzucenie ofert na dostawy, w których udział towarów pochodzących z państw trzecich przekracza 50 proc. całkowitej wartości dostawy.

Jedną z przyczyn - asymetria

Przez państwa trzecie rozumie się te kraje, z którymi Unia nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2794

Spis treści
Zamów abonament