Jaki system podatkowy, taki Poltax
Jaki system podatkowy, taki Poltax
Od 13 lat trwa budowa systemu informatycznego Poltax, który ma ułatwić funkcjonowanie fiskusowi. Dotychczas wydano na ten cel z pieniędzy podatników ok. 550 mln zł. Poltax dzięki rejestrowaniu podatników, prowadzeniu rachunkowości, a także kontroli podatkowej ma przyczyniać się do zwiększenia wpływów budżetowych z tytułu podatków.
Z usług pierwszego budowniczego systemu Poltax, francuskiej firmy Bull, zrezygnowano w 1995 r. po 5 latach prac. Od tego czasu Ministerstwo Finansów samo zajmuje się jego tworzeniem i chociaż system spełnia już pewne funkcje, to końca jego budowy nie widać. Dotychczasowe wydatki na budowę Poltaksu, jakkolwiek niemałe, są "niczym" wobec możliwości, jakie dawałby, gdyby w pełni funkcjonował. Uważa się, że wówczas przyczyniłby się do zmniejszania szarej strefy w gospodarce, eliminowania wyłudzeń VAT, zwiększania wpływów z podatków do budżetu. Bez pełnej informatyzacji urzędów skarbowych wszelkie działania są mało skuteczne.
Korzyści, które miały być
O korzyściach, jakie miał przynieść system, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, szefowie Departamentu Informatyki, mówili chętnie w początkowych latach budowy Poltaksu; później, gdy zaczęły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta