Nieporozumienia wokół wyroków interpretacyjnych
Nieporozumienia wokół wyroków interpretacyjnych
MAREK SAFJAN
Dopuszczalność wyroków interpretacyjnych Trybunału Konstytucyjnego jest niekiedy kwestionowana. Wydaje się, że o orzeczeniach TK ciągle jeszcze myśli się najczęściej w kategoriach układu "zerowo-jedynkowego": przepis prawa jest uznany za zgodny z konstytucją lub za niezgodny z konstytucją.
Tymczasem problem jest bez porównania bardziej skomplikowany. Jeżeli przyjrzymy się praktyce orzeczniczej sądów konstytucyjnych (rzecz bowiem dotyczy nie tylko polskiego TK), to zauważymy, że rozmaitość sposobów rozstrzygania jest zadziwiająco duża, a układ najprostszy "zerowo-jedynkowy" tworzy jedynie ramy dla poszukiwania takiej koncepcji rozstrzygnięcia, która najlepiej odpowiadałaby poczuciu konstytucyjnej sprawiedliwości i była zarazem najbardziej bezpieczna dla systemu prawnego, a więc w istocie dla obywateli, którzy nie tylko przez ustawodawcę, ale i przez orzeczenie sądu konstytucyjnego nie powinni być zaskakiwani nieoczekiwanymi zmianami stanu prawnego.
To właśnie troska o stabilność systemu i wstrzemięźliwość sędziowska nakazuje poszukiwanie takich rozstrzygnięć, które dla systemu prawnego (i obywateli) będą jak najmniej dolegliwe - w konsekwencji orzeczenie TK może być wyrażone na wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta