Nikt nie zakręci kurka
- Komentarz: Refleksje przy kurku
AGNIESZKA ŁAKOMA
Na 19 stycznia br. zaplanowano kolejne rozmowy polsko-rosyjskie na temat dostaw gazu ziemnego do naszego kraju. Polska zabiega o ich zmniejszenie w porównaniu z kontraktem zawartym w połowie lat 90. Dopóki to nie nastąpi, gaz płynie do Polski na podstawie aneksu do kontraktu.
Rosyjski Gazprom jest głównym zagranicznym dostawcą gazu ziemnego do naszego kraju. W ostatnich latach sprzedawał do Polski ok. 6-7 mld m sześc. rocznie przy krajowym zużyciu ok. 10-11 mld metrów sześc.
Od roku trwają polsko-rosyjskie rozmowy na temat wielkości importu z Rosji w najbliższych latach. Wiąże się to z realizacją międzyrządowych umów, zawartych w połowie lat 90. Wynika z nich, że do 2020 roku do Polski miało trafić ok. 250 mld m sześc. rosyjskiego gazu. Planowano, że dostawy będą rosły stopniowo, od 2005 r. do 11 mld m sześc. rocznie, a od 2010 r. - do 14 mld m sześc.
Formalnie od 2002 r. całość gazu miała być przesyłana do Polski nowym gazociągiem jamalskim, biegnącym z Rosji przez Białoruś i Polskę tranzytem do Niemiec. Jednak inwestycja ta nie została dokończona; obecnie działa - i to nie w pełni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta