Wielkie wymieranie
Wielkie wymieranie
Na skraju egzystencji znajdują się m.in.
Według Światowego Związku Ochrony (IUCN) w ciągu ostatnich 500 lat wymarło na świecie 816 gatunków, w tym 87 ssaków, 131 ptaków, 22 gadów, 303 mięczaków oraz 90 gatunków roślin. Największe straty zanotowano wśród gryzoni, nietoperzy, parzystokopytnych, wróblowatych, żurawiowatych i papugowatych. Maleje populacja niedźwiedzia brunatnego, himalajskiego i czarnego azjatyckiego, każdy z tych gatunków liczy tylko około 25000 osobników.
Zjawisko wymierania gatunków jest tak stare jak historia życia na Ziemi. W ciągu milionów lat jedne gatunki ginęły, pojawiały się nowe. Proces ten był jednak zjawiskiem wynikającym z reguł doboru naturalnego. Proces naturalnego wymierania przebiega bardzo powoli. Pojawienie się człowieka nie stanowiło początkowo zagrożenia dla przyrody. Pierwotny łowca był jej częścią, żył w stanie równowagi z otaczającymi go gatunkami. W zamieszkiwanych ekosystemach pełnił funkcję drapieżnika, polował, aby przeżyć.
Bicz boży przyrody
Człowiek doskonalił jednak broń, zasiedlał nowe tereny. 10 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta