Korekta bilansu otwarcia - robić czy nie robić?
Zamknięcie roku 2002 - kilka wariantów pod rozwagę dyrektorów finansowych (cześć pierwsza)
Korekta bilansu otwarcia - robić czy nie robić?
EWA WALIŃSKA
Rok 2002 jest rokiem szczególnym w polskiej praktyce rachunkowości. Pierwszy raz większość firm stoi przed dylematem, czy i jak skorygować bilans otwarcia prezentowany w rocznym zamknięciu.
W dotychczasowych publikacjach DOBREJ FIRMY dotyczących zamknięcia roku obrotowego 2002 wyrażono pogląd, że ustawa o rachunkowości nie wymaga dokonania korekty kapitałowej bilansu otwarcia, w związku z czym firma nie powinna jej dokonywać. Moim zdaniem takie podejście jest jedną z możliwych interpretacji przepisów ustawy. Nie wynika z nich bowiem jednoznacznie, że takich korekt dokonywać nie należy.
Celem tego artykułu nie jest rozstrzygnięcie tej kwestii, ale pokazanie możliwych wariantów rozwiązań i ich skutków finansowych. Ostateczna decyzja i tak musi być podjęta przez zarząd jednostki, który w praktyce coraz częściej oczekuje akceptacji przyjętego rozwiązania przez właścicieli kapitału.
Dlaczego korekta
Jaka jest istota korekt na 1 stycznia 2002 r.? Jak wiadomo, dotyczą one stanu wykazanych w bilansie na 31 grudnia 2001 r. aktywów i pasywów, który ustalany był według obowiązującej do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta