Ma być prościej i sprawiedliwiej
Bruksela proponuje reformę Wspólnej Polityki Rolnej
Ma być prościej i sprawiedliwiej
- Główne punkty propozycji zreformowania wspólnej polityki rolnej (CAP)
- KOMENTARZ: Oby się udało
Największe polskie gospodarstwa mogą otrzymać już w 4,5 roku po przystąpieniu kraju do Unii takie same dopłaty bezpośrednie jak zachodni farmerzy. Stanie się tak jednak pod warunkiem, że "15" zatwierdzi zaproponowaną wczoraj przez Komisję Europejską reformę Wspólnej Polityki Rolnej (CAP).
Gospodarstwa, które mają mniej, niż 264 ha będą musiały poczekać o rok dłużej na zrównanie warunków konkurencji. Komisja zaproponowała, aby w latach 2007 - 2013 dopłaty bezpośrednie dla rolników z krajów "15" zostały ograniczone o 12,5 proc., jeśli przysługuje im rocznie od 5 do 50 tys. euro wsparcia oraz o 19 proc., jeśli to wsparcie jest większe niż 50 tys. euro rocznie. Cięcia nie dotknęłyby gospodarstw, które otrzymują dziś mniej niż 5 tys. euro rocznie. W polskich warunkach do tej kategorii są zaliczeni rolnicy, którzy uprawiają do 26,4 ha. Bruksela przyznała bowiem Polsce średni plon referencyjny 3 ton/ha, a do 1 tony upraw polowych przysługuje dopłata 63 euro rocznie.
Dobry scenariusz dla Polski
Skrócenie okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta