Źle udzielane wsparcie
Źle udzielane wsparcie
ROZMOWA NA GORĄCO - Claes Norgren, dyrektor generalny szwedzkiego Urzędu Antymonopolowego: Potrzebna jest "dobra" pomoc
Pomoc publiczna w Polsce jest źle udzielana. W większości przejadają ją nierentowne molochy, które żyją za państwowe pieniądze, zamiast dzięki nim się zrestrukturyzować - to główny wniosek z wczorajszej konferencji zorganizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Głównym problemem naszego kraju po wstąpieniu do UE będzie uregulowanie zasad udzielania pomocy publicznej.
- Około 25 proc. z 11 mld zł pomocy udzielonej w 2001 r. przez nasze państwo przeznaczone było na wsparcie Polskich Kolei Państwowych. Jedynie kilka procent tej pomocy przyznano małym i średnim przedsiębiorstwom - mówi Cezary Banasiński, prezes UOKiK.
Podkreślił, że w całej Unii maleje poziom pomocy udzielanej przez państwa swoim przedsiębiorstwom. Do 2007 r. ma on osiągnąć w krajach UE jedynie ok. 0,8 proc. ich PKB. Wielkości tej nie będzie można przekraczać. Górnictwo czy koleje po wstąpieniu Polski do UE nie będą mogły w takim stopniu jak dziś korzystać z państwowej kasy. Restrukturyzacja tych branż musi być przeprowadzona do 2004 r.
Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę, że Polska jeszcze przed akcesją musi zmienić strukturę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta