Skutki korekt dla sprawozdania finansowego
Zamknięcie roku 2002 a korekta bilansu otwarcia (część druga)
Skutki korekt dla sprawozdania finansowego
Tydzień temu w DOBREJ FIRMIE pisaliśmy o różnych wariantach ujęcia skutków zmiany ustawy o rachunkowości w zamknięciu roku 2002. Dzisiaj pokażemy możliwe rodzaje korekt wartości aktywów i pasywów oraz ich skutki, przyjmując, że jednostka wprowadza je do ksiąg na dzień 1 stycznia 2002 r. Na ten dzień, wskutek zmiany zasad wyceny aktywów i pasywów oraz w związku z wprowadzeniem definicji aktywów i zobowiązań, mogą mieć miejsce cztery rodzaje korekt:
A. wzrost (ujawnienie) aktywów,
B. zmniejszenie (usunięcie) rezerw,
C. wzrost (ujawnienie) rezerw (zobowiązań),
D. zmniejszenie (usunięcie) aktywów.
Korekty A i B powodują powstanie przychodów zgodnie z definicją przychodów, natomiast korekty C i D powodują powstanie kosztów zgodnie z definicją kosztów. Skutki korekt A i B oraz C i D będą zatem rozpatrywane łącznie.
Korekty A i B, czyli jak ująć w bilansie otwarcia roku 2002 przychody
Przykładem ujawnienia aktywów (korekta A) jest wprowadzenie do ksiąg pierwszy raz otrzymanego nieodpłatnie prawa do wieczystego użytkowania gruntu. Przykładem zmniejszenia zobowiązań (korekta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta