Tylko gdy podatnik pomylił się umyślnie; Komunikat w sprawie zasad stosowania kodeksu karnego skarbowego w związku z korygowaniem deklaracji podatkowej
Kiedy zadenuncjować samego siebie
Tylko gdy podatnik pomylił się umyślnie
KOMUNIKAT W SPRAWIE ZASAD STOSOWANIA KODEKSU KARNEGO SKARBOWEGO W ZWIĄZKU Z KORYGOWANIEM DEKLARACJI PODATKOWEJ
Kodeks karny skarbowy stanowi zasadę, że przestępstwo skarbowe i wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, natomiast nieumyślnie tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi. Podatnik (płatnik), który wprawdzie w zeznaniu (deklaracji) podał nieprawdę, ale uczynił to nieumyślnie, nie może i nie będzie ponosić odpowiedzialności karnej skarbowej. W sytuacji, gdy spełnione zostaną znamiona przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, możliwe jest skorzystanie przez sprawcę z tzw. instytucji czynnego żalu - poinformowało Ministerstwo Finansów w reakcji na zamieszanie, jakie powstało z powodu wykreślenia od 1 stycznia 2003 r. przepisu o niekaralności podatników składających deklaracje podatkowe.
Jak pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE tydzień temu, od 1 stycznia 2003 r. w ordynacji podatkowej nie ma już art. 81 § 3, który do końca 2002 r. mówił: "W przypadku skorygowania deklaracji nie stosuje się kar przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym". Jest za to przepis wymagający od podatnika, który składa korektę, by jednocześnie złożył pisemne uzasadnienie, dlaczego tak robi.
Niezależnie od tego obowiązuje kodeks karny skarbowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta