Gdy wyeksportowany towar powróci do kraju
Rozliczenie VAT
Gdy wyeksportowany towar powróci do kraju
Są podatnicy VAT, którzy prawie wszystkie zakupione przez siebie towary lub wytworzone wyroby eksportują. Dzięki temu podatek należny występuje u nich rzadko, a podatek naliczony prawie w całości podlega bezpośredniemu zwrotowi z urzędu skarbowego. Czasami jednak zdarza się, że wyeksportowana partia towaru nie spełnia wymogów zagranicznego kontrahenta. Odsyłana jest więc do sprzedawcy w kraju (w całości lub w części). Tymczasem on otrzymał już z urzędu zwrot różnicy podatku wykazanej w deklaracji za miesiąc, w którym wystąpił eksport. Co wówczas powinien zrobić?
Najpierw zwróć, potem odlicz
Odpowiedź znajdziemy w art. 21 ust. 8 i 8a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dalej ustawa o VAT). Przepisy te regulują sytuację, gdy podatnik otrzymał zwrot różnicy podatku z tytułu eksportu towarów i następnie ich część lub całość wróciła do niego, co spowodowało jednocześnie powrót towaru do kraju. Wówczas podatnik ten musi oddać odpowiednią część lub całość otrzymanego zwrotu w ciągu 14 dni od dnia przekroczenia towaru przez państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. O przekazaną do urzędu skarbowego kwotę może jednak zwiększyć kwotę podatku naliczonego, począwszy od najbliższego okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta