Wynagrodzenie za czas choroby
Wynagrodzenie za czas choroby
RYS. JACEK FRANKOWSKI
AGNIESZKA ŚLĄZAK
Od 1 stycznia 2003 r. inne niż dotychczas są zasady wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną.
Pisaliśmy o tym już wielokrotnie, ale sądząc po telefonach od czytelników, nigdy dość wyjaśnień.
Decydujące znaczenie ma tutaj znowelizowany art. 92 kodeksu pracy (dalej - k.p.). Zmiany do tego przepisu wprowadziły ustawy:
- z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 135, poz. 1146),
- z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 199, poz. 1673; dalej - uwp).
Dwa dni krócej
Z punktu widzenia pracodawcy istotne jest skrócenie okresu, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Do końca 2002 r. okres choroby, za który pracodawca był zobowiązany wypłacać wynagrodzenie i finansować je z własnych środków, wynosił 35 dni w każdym roku kalendarzowym. Od 1 stycznia 2003 r. pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres pierwszych 33 dni
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta