Gdy emeryt-rencista prowadzi firmę
Dobrowolność opłacania składek nie oznacza jeszcze, że z obowiązku ubezpieczenia zwolniony jest sam rodzaj działalności
Gdy emeryt-rencista prowadzi firmę
Od 1 stycznia 2003 r. zmienione zostały zasady pobierania dwóch świadczeń na raz: emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową. Jedno z tych świadczeń i połowę drugiego można pobierać tylko pod warunkiem, że nie osiąga się żadnego przychodu. Szerzej pisaliśmy na ten temat w DOBREJ FIRMIE z 14 stycznia br. , ale wciąż dostajemy w tej sprawie wiele pytań.
- Mam 68 lat. Otrzymuję emeryturę i połowę renty. Dodatkowo prowadzę gabinet stomatologiczny, ale nie płacę składek na ubezpieczenia społeczne, a jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy z powodu osiągania takich nieoskładkowanych przychodów utracę prawo do jednego ze świadczeń, np. do połowy renty? Czy przepis o takiej utracie prawa do jednego ze świadczeń, o czym pisała DOBRA FIRMA, dotyczy także osób, które prowadzą działalność, ale nie muszą płacić składek na ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta