Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowa, słowa, słowa...

18 lutego 2003 | Ekonomia | KD
źródło: Nieznane

NASZ GOŚĆ

KRZYSZTOF DZIERŻAWSKI

Słowa, słowa, słowa...

(c) JAKUB OSTAŁOWSKI

Zdarza się, że nazwa rzeczy lub pojęcia decyduje o tym, co - a czasem także jak - myślimy o tej rzeczy albo pojęciu. Bywa także, że te nazwy wprowadzają w błąd co do istoty przedmiotu, który opisują, albo kierują uwagę na jego cechy drugo- albo nawet trzeciorzędne. Ta przypadłość dotyczy niestety również ekonomii, w tym - tu podwójne niestety - jej podstawowych terminów.

Tak jest na przykład ze słowem "kapitalizm", rozumianym jako nazwa systemu gospodarczego opartego na prywatnej własności dóbr i wolnorynkowej ich wymianie. Termin "kapitalizm" jest w takim rozumieniu tożsamy z terminem "gospodarka wolnorynkowa" lub wręcz "wolny rynek". Teoretyczne podstawy dla wolnorynkowego systemu gospodarczego zbudował Adam Smith u schyłku XVIII wieku. Ale nazwę tego systemu zawdzięczamy Karolowi Marksowi, skądinąd również wybitnemu myślicielowi. Rzecz w tym, że Marksowski kapitalizm odnosił się do pewnego porządku społeczno-politycznego, wynikającego z przyjętego przez uczonego podziału dziejów. Kapitalizm następował po feudalizmie, poprzedzał zaś socjalizm i cel historii - komunizm. Z punktu widzenia analizy politycznej nazwa "kapitalizm" nader celnie opisywała istotę tego ustrojowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2852

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament