Przeciw drenażowi mózgów
- Stypendium last minute
RYS. PAWEŁ GAŁKA
GRZEGORZ ŁYŚ
Potęga naukowa najsilniejszych i najbogatszych państw świata, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, zbudowana została w znacznej mierze dzięki naukowcom pochodzącym z innych krajów. Nie tylko nauka polska poniosła straty z powodu trwającego od dziesięcioleci "drenażu mózgów". Wielu spośród swych najzdolniejszych i najlepiej wykształconych naukowców utraciły także zamożne kraje zachodniej Europy - i Europa jako całość.
Dziesięć procent budżetu
Z końcem ub.r. Komisja Europejska ogłosiła zasady programu stypendialnego, stanowiącego część wspierającego rozwój nauki w Europie 6 Programu Ramowego. Powinien on przyczynić się nie tylko do ograniczenia tego zjawiska, ale także do zmian w bilansie wymiany kadry naukowej na korzyść Europy. Program nosi mile brzmiącą dla polskiego ucha nazwę Marie Curie, co - zważywszy na drogę naukową i życiową polskiej laureatki dwóch nagród Nobla - szczególnie dobrze koresponduje z jego charakterem i celami.
Autorzy koncepcji programu podkreślają, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta