Ciężkie grzechy resortowego ustawodawcy
Ciężkie grzechy resortowego ustawodawcy
ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI
Przepisy podatkowe zdradzają, że język prawodawcy nie jest dość giętki, by wyrazić, co pomyśli głowa.
Przed kilkoma dniami, 22 lutego 2003 r., rząd obradował nad reformą sektora finansów publicznych. Znaczna jej część ma dotyczyć systemu podatkowego. Aczkolwiek pakiet stosownych projektów wniesie Rada Ministrów, to jednak autorem zmian będzie Ministerstwo Finansów. Nie wdając się w merytoryczną dyskusję na temat zmian, których kształt nie jest wciąż do końca znany, wypada żywić nadzieję, iż proces legislacyjny będzie przebiegał w innym stylu niż zazwyczaj. O jakości prawa przede wszystkim przesądza sposób jego stanowienia.
Nowela goni nowelę
Prawo podatkowe w Polsce często poddawane jest nowelizacjom. Nie służy to kształtowaniu wśród podatników właściwych postaw wobec prawa oraz budowaniu poczucia jego pewności. Jak już wspominano, autorem (projektodawcą) zmian przepisów podatkowych jest zazwyczaj MF. Często zdarza się, że mamy do czynienia z prawodawstwem ściśle resortowym, bo z różnych względów - najczęściej z powodu uciekających terminów - projekty te wręcz "przelatują" przez procedurę ustawodawczą i zostają uchwalone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta