Odpisy - kiedy są kosztem, a kiedy przychodem
Gdy trudno jest ściągnąć wierzytelność
Odpisy - kiedy są kosztem, a kiedy przychodem
Jedna z wprowadzonych od 1 stycznia 2003 r. zmian do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej updp) dotyczy kwestii związanych z odpisami aktualizującymi wartość wierzytelności o uprawdopodobnionej nieściągalności. W określonych sytuacjach wartość należności pokrytej takim odpisem staje się przychodem podatkowym.
Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na zadane wyżej pytanie, przypomnijmy:
- w jakich sytuacjach odpis aktualizujący wartość należności może być uznany za koszt uzyskania przychodu;
- kiedy bezpośrednie odpisanie nieściągalnej należności w koszty pociąga za sobą skutki podatkowe (uregulowania te zasadniczo nie zmieniły się, jednak będą istotne przy omawianiu zagadnienia).
Wierzytelności odpisane jako nieściągalne - kiedy niosą ze sobą skutki podatkowe?
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) updp nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem tych, które uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ust. 2. Z kolei zgodnie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta