Zwrot nadpłaty, sprzedaż aut, wpływ rabatów na cło
Orzecznictwo NSA i SN
Zwrot nadpłaty, sprzedaż aut, wpływ rabatów na cło
Przedstawiamy najnowsze, lutowe orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego dotyczące podatków i spraw celnych.
Wykreślenie z rejestru VAT nie odbiera prawa do zwrotu nadpłaty
Przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności i został wykreślony z rejestru, może występować o zwrot nadpłaconego VAT na podstawie ordynacji podatkowej , orzekł 25 lutego SN (III RN 147/02).
Czesław B. sprowadził z zagranicy samochód ciężarowy, powiększając o jego wartość majątek trwały swego przedsiębiorstwa. Wydatek na zakup pojazdu uznał za koszt firmy i obniżył VAT należny o naliczony przy nabyciu ciężarówki. Ponieważ po powtórnej kontroli celnej okazało się, że faktycznie za ciężarówkę nabywca zapłacił dużo więcej, niż zadeklarował, organy celne na nowo określiły jego zobowiązanie. Okazało się, że powstała u niego nadpłata VAT.
Podatnik wystąpił o jej zwrot. Po kilku tygodniach złożył w urzędzie skarbowym druk VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Urząd odmówił zwrotu, twierdząc, że w myśl art. 25 ust. 3 ustawy o VAT nie ma do niego prawa ten, kto nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby VAT bądź został z rejestru wykreślony. Takie więc jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta