Rachunek kosztów działań
Activity Based Costing - ABC
Rachunek kosztów działań
Jaki powinien być rachunek kosztów, aby sprostał wymaganiom zawartym w art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości? Jak mierzyć, dokumentować, rejestrować oraz przetwarzać koszty, aby zapewnić prawidłową ich prezentację w rachunku zysków i strat oraz wycenę produktów w bilansie? Od kilku tygodni staramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym cyklu "Naucz się liczyć koszty". Dziś ostatni odcinek.
Tydzień temu porównaliśmy wyniki obliczeń przy zastosowaniu rachunku kosztów normalnych z wynikami przy zastosowaniu rachunku kosztów rzeczywistych, dokonaliśmy oceny wpływu stosowanych rozwiązań na wynik finansowy, zakres informacji dla zarządzających oraz na zgodność z ustawą o rachunkowości. Dzisiaj zastanowimy się, czy rachunek kosztów nastawiony tylko na spełnienie potrzeb sprawozdawczości finansowej (tradycyjny rachunek kosztów) zaspokoi potrzeby zarządzających przedsiębiorstwami w warunkach wzmożonej konkurencji. Przedstawimy koncepcję rachunku kosztów, który jest w stanie spełnić wymagania art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, a jednocześnie sprostać potrzebom podejmujących decyzje. Zwrócimy uwagę na te aspekty nowoczesnego rachunku kosztów, które dotyczą kalkulacji kosztów oraz niewykorzystanych zdolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta