Dlaczego Ministerstwo Finansów nie ma racji
O kontraktach menedżerskich raz jeszcze
Dlaczego Ministerstwo Finansów nie ma racji
O opodatkowaniu kontraktów menedżerskich pisaliśmy ostatnio wiele. Na prośbę czytelników wracamy dziś do tego tematu, prezentując polemikę ze stanowiskiem wyrażonym w publikowanych przez nas pismach Ministerstwa Finansów.
Na łamach DOBREJ FIRMY 6 marca br. ukazało się wyjaśnienie Ministerstwa Finansów z 20 lutego 2003 r. dotyczące prawnopodatkowej kwalifikacji kontraktów menedżerskich, z którego wynika, że "...kontrakty menedżerskie zawsze będą zaliczane do działalności wykonywanej osobiście". Podstawą takiego stwierdzenia mają być przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), a ściślej:
- art. 5a pkt 6) wprowadzający od 1 stycznia 2003 r. na jej użytek definicję pozarolniczej działalności gospodarczej
- art. 13 określający przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz
- art. 41 ust. 2 określający sytuacje, w których płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów-zleceń. Przyjęcie powyższej tezy, wypowiedzianej w tak kategoryczny sposób, oznaczałoby, że wykonywanie usług menedżerskich w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta