Dług gruntowy, czyli nowy rodzaj zabezpieczenia
Dług gruntowy, czyli nowy rodzaj zabezpieczenia
JERZY PISULIŃSKI
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić do polskiego prawa nowy rodzaj zabezpieczenia określonego jako dług gruntowy. Czy należy się z tym spieszyć?
W uzasadnieniu projektu zmian kodeksu cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw z 14 listopada 2002 r. jako przyczynę wprowadzenia długu gruntowego wskazuje się niedostosowanie istniejących sposobów zabezpieczenia, zwłaszcza hipoteki, do potrzeb wyspecjalizowanych technik kredytowania, charakteryzujących się częstymi zmianami podmiotowymi i przedmiotowymi wierzytelności. W szczególności akcesoryjność hipoteki uniemożliwia zabezpieczenie nią innej wierzytelności, a także kredytów konsorcjalnych różnych wierzycieli, co utrudnia w znacznym stopniu kredytowanie procesów inwestycyjnych. Za wprowadzeniem tej instytucji przemawiają ponadto "pozytywne doświadczenia" w jej funkcjonowaniu w niektórych krajach Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim w Niemczech i Szwajcarii.
Tak jest w Niemczech
Aby zrozumieć sens proponowanej zmiany, konieczne jest przedstawienie instytucji długu gruntowego (Grundschuld) w prawie niemieckim (§§ 1191-1198 niemieckiego kodeksu cywilnego z 1896 r.; dalej -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta