Bez biegłego ani rusz
Bez biegłego ani rusz
JERZY ŻURALSKI
Potrzebne są takie przepisy proceduralne, które obniżą koszty postępowań sądowych.
Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania opartego na swobodnej ocenie całokształtu okoliczności sprawy i wszechstronnym rozważeniu zebranego (w sprawach cywilnych) lub ujawnionego w toku przewodu sądowego (w sprawach karnych) materiału dowodowego.
Często jednak zdarza się, że sędziowie będący "najwyższymi biegłymi w sprawie" do prawidłowego dokonania tej oceny potrzebują wiadomości specjalnych i wówczas sąd zasięga opinii biegłego albo biegłych, zwanych także rzeczoznawcami lub ekspertami.
Zazwyczaj do rozstrzygnięcia sprawy, oprócz znajomości przepisów prawnych, niezbędne są określone wiadomości fachowe z różnych dziedzin nauki, techniki, sztuki, rzemiosła czy obrotu gospodarczego. Przy czym bez znaczenia jest, że sędzia może mieć wiadomości z danej dziedziny - nie zwalnia to sądu z konieczności przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego. Sędzia bowiem nie może zastępować eksperta, gdyż pozbawiałoby to strony możności stawiania pytań i krytyki określonego poglądu. Własne wiadomości specjalne sędziego mogą natomiast ułatwić sądowi ocenę opinii biegłego.
Opinia rzeczoznawcy ma więc na celu jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta