Cicha aukcja, głośny skandal
Cicha aukcja, głośny skandal
Leon Chwistek "Leda", olej na tekturze, 67x95,5 cm, około 1919 r.
MONOGRAFIA LEONA CHWISTKA
JANUSZ MILISZKIEWICZ
Właściciel nieświadomy ceny posiadanego dzieła sztuki, sprzedając je może stracić fortunę. Wycenę jednego antykwariusza warto skonfrontować z opiniami innych. Najlepiej wstawić dzieło na jawną aukcję.
Tajna aukcja obrazów odbyła się 2 października 1999 roku w Krakowie. Organizatorem był Polski Dom Aukcyjny Sztuka Józefa Grabskiego. Gości zaproszono imiennie. Katalogi wyjątkowo potraktowano jak druki ścisłego zarachowania, aby żaden nie trafił do niepowołanych osób. Nikt nie dowiedziałby się o tajnej aukcji, gdyby w drukarni w koszu na śmieci nie znaleziono spisu cen wywoławczych.
Spis trafił do wdowy po wybitnym tłumaczu Macieju Słomczyńskim, który przekładał Joyce'a i Szekspira. Teresa Słomczyńska stwierdziła, że na aukcji z ceną wywoławczą 320 tysięcy zł wystawiono olejny obraz Leona Chwistka "Leda". Problem w tym, że obraz ten Józef Grabski kupił od niej 3 kwietnia 1998 roku, ale za 35 tysięcy zł. Słomczyńska poczuła się oszukana. Skąd tak szokująca różnica w wycenie!? Czy w ciągu półtora roku obraz może tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta