Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile bezprawności w cukrze

08 kwietnia 2003 | Prawo | WG
źródło: Nieznane

Trzy rodzaje błędów prawnych przy sprzedaży Śląskiej Spółki Cukrowej

Ile bezprawności w cukrze

RYS. JACEK FRANKOWSKI

WALDEMAR GONTARSKI

Ustawodawca chciał ustanowić regulację prawną, ale nie umieścił jej w tekście ustawy, tylko w uzasadnieniu projektu. Minister skarbu państwa zastosował normę, której nie było ani w ustawie, ani w uzasadnieniu jej projektu. Wytknął mu to minister spraw wewnętrznych i administracji, który z kolei zastosował regulację, niezapisaną w ustawie, a istniejącą jedynie w uzasadnieniu jej projektu.

Tak najkrócej można opisać stosowanie ustanowionego w 1996 r. art. 3e ust. 1 pkt 1 ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U z 1996r., nr 45, poz. 198; tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r., nr 54, poz. 245 ze zm.; dalej - ustawa) przy sprzedaży Śląskiej Spółki Cukrowej (ŚSC).

Minister skarbu państwa stosuje przepisy, które nie istnieją

ŚSC została zawiązana (jako jednoosobowa spółka akcyjna skarbu państwa) na podstawie ustawy z 26 sierpnia 1994 r. o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym (Dz. U. nr 98, poz. 473). Kapitał pokryto aportem w postaci 51 proc. ogólnej liczby akcji imiennych szesnastu jednoosobowych spółek skarbu państwa (cukrowni), będących właścicielami lub wieczystymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2894

Spis treści
Zamów abonament