Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niesprawny system

12 kwietnia 2003 | Publicystyka, Opinie | DP

Choć Polska wydaje na wsparcie zatrudnienia niepełnosprawnych relatywnie więcej niż inne kraje, to pracuje ich u nas mniej niż gdzie indziej

Niesprawny system

DOROTA POZNAŃSKA

Nie wszystko, nie wszystkim i nie "po równo" - w ten sposób można by określić podział pieniędzy przeznaczonych na wspieranie zatrudnienia niepełnosprawnych.

Nie wszystko - bo nie wszystkie pieniądze kierowane na ten cel służą niepełnosprawnym. Nie wszystkim - bo nie wszyscy pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mogą regularnie otrzymywać pomoc ze środków publicznych. Nie "po równo" - bo wśród tych, którzy uzyskują wsparcie, zróżnicowanie jego wysokości jest ogromne. Wszystko to sprawia, że polski system zatrudnienia niepełnosprawnych jest jednym z najbardziej marnotrawnych na świecie.

Każdy, kto chciałby dać pracę ponad 25 osobom, powinien pamiętać, że co najmniej 6 proc. z nich muszą stanowić niepełnosprawni. Inaczej trzeba zapłacić "karę" w postaci tzw. składki na PFRON. Jeśli jednak osoby niepełnosprawne stanowią ponad 40 proc. (w przypadku niektórych schorzeń - 30 proc.) pracowników przedsiębiorstwa, należy mu się nagroda. Można uzyskać status zakładu pracy chronionej (z. p. ch.), co wiąże się z możliwością korzystania z ulg podatkowych, dotacji i dofinansowań.

Zarówno kwoty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2898

Spis treści
Zamów abonament