W obcych rękach; Internetowe zakazy
- Gdy były pracownik rozpowszechnia informacje - W obcych rękach
- Nie można wysyłać niezamówionych e-maili reklamowych - Internetowe zakazy
Gdy były pracownik rozpowszechnia informacje
W obcych rękach
Co zrobić, gdy były pracownik udostępnia dane, do których dostęp uzyskał w czasie zatrudnienia? W zasadzie pracodawcy pozostaje tylko powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W niektórych sytuacjach pracodawca może też sam odpowiadać za swoje zaniedbania w ochronie danych.
- Jestem właścicielem pensjonatu w Kołobrzegu. Kilka miesięcy temu zgłosił się do mnie obcokrajowiec z listą informacji o pracownikach (dane personalne, adresy zamieszkania). Podejrzewam, że wyciekły także dane o gościach hotelu, którzy odwiedzali nas w ostatnich latach. Dostęp do tych informacji miał tylko jeden pracownik biurowy, który już nie pracuje, a o krążących danych pracowników i gości dowiedziałem się dopiero kilka miesięcy po jego odejściu. Czy i co - jako były pracodawca - mogę zrobić względem tego pracownika? Czy mogę wyciągnąć jeszcze wobec niego konsekwencje za naruszenie kodeksu pracy, bo złamał tajemnicę danych osobowych? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Nie znamy umowy, jaką pracodawca zawarł z pracownikiem, który miał dostęp do danych osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta