Premia dla obrotnych
Premia dla obrotnych
Wpływy z prywatyzacji
Preferencje dla polskiego kapitału stosowane w procesach prywatyzacyjnych często powodują, że skarb państwa nie otrzymuje za prywatyzowane firmy najbardziej korzystnej ceny. Czasami zdarza się, że końcowym efektem procesu przekształceń jest i tak przejęcie kontroli nad spółką przez zagranicznego inwestora, a występujący jako pośrednik przedstawiciel polskiego kapitału zgarnia premię, która mogłaby zasilić budżet. Ale bywa też, że pośrednik inwestuje w spółkę, albo znajduje dla niej inwestora, dzięki czemu znacznie rośnie jej wartość rynkowa.
W czterech spośród pięciu najgłośniejszych przypadków, w których premia za kontrolę nad prywatyzowanymi spółkami przypadła pośrednikowi, pojawia się nazwisko Jana Kulczyka.
Długa droga do Austriaków
Pierwszą dużą transakcją prywatyzacyjną z jego udziałem była sprzedaż akcji spółki Lech Browary Wielkopolskie. Skarb państwa w czasie prywatyzacji w 1993 r. przekazał akcje spółki pracownikom i dostawcom surowca, a 40 proc. sprzedał Euro Agro Centrum (EAC), spółce należącej do holdingu Kulczyka. W wykazach resortu skarbu państwa nie ma informacji, za jaką cenę walory Lecha trafiły do Kulczyka ani do jakich zobowiązał się w nich inwestycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta