Przestępczość rośnie, kary łagodnieją
Przestępczość rośnie, kary łagodnieją
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ANDRZEJ KRYŻE
W Polsce wyjątkowość stosowania bezwzględnej kary pozbawienia wolności nakłada się na dynamiczny wzrost przestępczości.
Pod auspicjami Zakładu Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych PAN, Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego i Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego odbyła się w Warszawie 10 lutego 2003 r. konferencja naukowa poświęcona nowelizacji kodeksu karnego. W podjętej wówczas uchwale część przedstawicieli nauki prawa karnego wypowiedziała się m.in. przeciwko zaostrzeniu represji karnej ("Rzeczpospolita" z 19 lutego).
Sygnatariusze uchwały postulują traktowanie kary pozbawienia wolności jako wyjątkowej, stosowanej wówczas, gdy nie jest celowe wykorzystanie innych kar czy środków karnych. Nie jest jednak dla mnie jasne, dlaczego postuluje się coś, czego postulować nie trzeba, gdyż od lat postulowany stan został już osiągnięty.
Liczby mówią wiele, choć nie mówią wszystkiego
Z przygotowanego do druku przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości "Atlasu przestępczości 3" wynika, że w strukturze orzekanych kar udział kary bezwzględnego pozbawienia wolności wyniósł w 2000 r. 13,8 proc., a kary pozbawienia wolności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta