Mniej pożyczać, mądrze wydawać
Mniej pożyczać, mądrze wydawać
- Na reformę finansów publicznych nigdy nie jest za późno - mówi Lajos Bokros, dyrektor Departamentu ds. Rozwoju Sektora Prywatnego i Finansowego w Banku Światowym
- Lajos Bokros - sylwetka
Główne wydatki sektora finansów publicznych
- Rozsądna polityka makroekonomiczna z wczesnych lat transformacji w połączeniu z twardymi ograniczeniami budżetowymi pozwoliłyby krajowej gospodarce wyjść z obecnej sytuacji gospodarczej - piszą eksperci Banku Światowego w raporcie poświęconym sytuacji finansów publicznych w Polsce. Za konieczne uważają m.in. obniżenie podatków, ograniczenie wydatków oraz likwidację ulg i zwolnień.
Autorzy dokumentu w wielu miejscach podkreślają, że "imperatywem dla finansów publicznych państwa powinno być ograniczenie potrzeb pożyczkowych sektora finansów publicznych, tym bardziej że jego zadłużenie zbliża się do konstytucyjnego progu 60 proc." - W krótkim okresie należałoby maksymalnie wykorzystać pożytki finansowe płynące ze wstąpienia do UE - czytamy w raporcie.
Jak piszą ekonomiści "wymagałoby to wzmocnienia zdolności administracyjnych koniecznych do skutecznej absorpcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta