Wino w ziemniaku, szczepionka w sałacie
Wino w ziemniaku, szczepionka w sałacie
Rozmowa z profesorem Andrzejem Legockim, nowym prezesem PAN
W Instytucie Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego zakończono właśnie badania nad zmodyfikowanymi genetycznie ziemniakami - zawierającymi zwiększone ilości związków flawonoidowych.
Związki flawonoidowe, znane przede wszystkim z czerwonego wina, są bardzo zdrowe, to dzięki nim narody śródziemnomorskie rzadziej chorują na serce.
Jak twierdzi prof. Jan Szopa, który kierował badaniami, czerwony, zdrowszy ziemniak to krok do kolejnego celu - zmodyfikowania nasion lnu. Flawonoidy potrafią ograniczyć utlenianie się nienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo ważnych w diecie człowieka. Dzięki flawonoidom olej stanie się zdrowszy i można go będzie dłużej przechowywać - nie będzie tak szybko jełczał.
Choć polski rynek biotechnologiczny nie jest rozwinięty, badań nad biotechnologią w Polsce nie brakuje. Jak donosi kwietniowy numer "Rynku Chemicznego", badania naukowe w dziedzinie biotechnologii prowadzone są w 15 placówkach szkół wyższych, 10 instytutach Polskiej Akademii Nauk, 3 instytutach naukowo-badawczych i w jednym międzynarodowym instytucie naukowym. Wiele z nich ma na celu zastosowania medyczne, np. Instytut Biotechnologii i Antybiotyków w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta