Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwości są, ale - nie takie to proste...

12 maja 2003 | Nasza Europa | GŁ
źródło: Nieznane

DYŻUR EKSPERTA: PRACA W UNII Jeszcze przed akcesją

Możliwości są, ale - nie takie to proste...

(c) PIOTR KOWALCZYK

Wyjechać do pracy w krajach UE nadal trudno, ale - jest to możliwe, także za pośrednictwem urzędów pracy. Gdy zostaniemy już członkiem Unii, przed Polakami poszukującymi tam pracy otworzą się nowe szanse, lecz jedno pozostanie niezmienne - to pracownik będzie musiał dotrzeć do pracodawcy, a nie na odwrót.

Na pytania Czytelników, dotyczące obecnych możliwości podejmowania pracy w krajach UE, podczas dyżuru telefonicznego w "Naszej Europie" odpowiadał Jerzy Dworańczyk z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Z wykształcenia jestem informatykiem, niedawno skończyłem studia. Jakie mam możliwości pracy za granicą? Jak się o to starać?

- Pierwsza możliwość to znalezienie pracodawcy we własnym zakresie - przez Internet, osobiste kontakty, anonse prasowe. Jeśli to się uda, musi uzyskać pan zezwolenie na pobyt i pracę. W różnych krajach obowiązuje różna kolejność, ale te dwa warunki trzeba spełnić. Zalegalizowanie pobytu, czyli - uzyskanie wizy, zezwolenia na zamieszkanie - w różnych krajach różnie się to nazywa. Natomiast zalegalizowanie zatrudnienia to uzyskanie zezwolenia na pracę.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2920

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament