Przede wszystkim przedsiębiorczość i innowacyjność
Przede wszystkim przedsiębiorczość i innowacyjność
W ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności Polska w latach 2004 - 2006 ma szansę na wsparcie finansowe w wysokości około 11,3 mld euro. Doświadczenia krajów europejskich korzystających z pomocy unijnej dowodzą, że bardzo trudno jest całkowicie wykorzystać przyznane fundusze. Jednak nie stopień wykorzystania tych środków jest najważniejszy. Dużo istotniejsze będzie ich sensowne wykorzystanie, tak aby rzeczywiście przyczyniały się do zmian strukturalnych i rozwoju gospodarczego Polski.
W obiegowej opinii pokutuje myślenie na temat wykorzystania środków europejskich przez pryzmat wpłat i wypłat z budżetu UE. Groźba zostania płatnikiem netto nie tylko zmusiła polityków do podjęcia próby zmiany wizerunku negocjacji akcesyjnych, lecz również rzutuje na sposób przygotowywania Polski do wykorzystywania środków europejskich. Dominuje myślenie w kategoriach ilościowych, a nie jakościowych. Warto więc przypomnieć, że problemy Grecji nie wynikały z faktu niskiego wykorzystania dostępnych środków pomocowych, ale przede wszystkim z ich nietrafionego inwestowania.
Oczywiście, znaczenie dla wykorzystania funduszy strukturalnych mają m.in. odpowiednie opracowanie dokumentów planistycznych i projektów inwestycyjnych, skonstruowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta