Szansa za granicą
Szansa za granicą
- Maciej Grabowski, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
- Juliusz Kotyński, Instytut Koniunktur i Cen
Choć przez ostatnie dwa lata tempo wzrostu gospodarczego było w Polsce niewielkie, to przecież uniknęliśmy recesji - przede wszystkim w efekcie znacznego zwiększenia eksportu. Duża sprzedaż za granicę możliwa jest także w tym roku, jednak uważa się, że decydującym czynnikiem wzrostu gospodarczego będzie popyt wewnętrzny.
W 2001 r. polski eksport zwiększył się o 7,4 proc., w 2002 - o 13,1 proc. W obydwu tych latach rósł szybciej niż import, choć wielu eksporterów uskarżało się, że silny złoty utrudnia im konkurowanie na rynkach zagranicznych. W styczniu i lutym tego roku złotowa wartość eksportu zwiększyła się o ponad 14 proc. (licząc w euro - była stabilna). Jednocześnie, choć od drugiej połowy 2002 r. rośnie produkcja przemysłowa, w innych dziedzinach nie widać ożywienia.
Dlatego coraz częściej pojawia się pytanie: czy gospodarkę może dalej ciągnąć tylko eksport? Stawiają je sobie zarówno ekonomiści, jak i politycy. Minister Jerzy Hausner uważa, że to nie wystarczy i proponuje "wpuszczenie" do gospodarki impulsu popytowego, powodujące zwiększenie chłonności rynku wewnętrznego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta