Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowna odpowiedzialność

12 maja 2003 | Nieruchomości, budownictwo | AS

Firmy ochroniarskie Jakie usługi oferują i za ile

Umowna odpowiedzialność

AGNIESZKA STEFAŃSKA

Czy agencja ochrony zwróci swojemu klientowi pieniądze za skradziony sprzęt, jeżeli przechytrzy ją złodziej? Na to liczyć raczej nie można. Jak twierdzą sami ochroniarze, biorą odpowiedzialność tylko za strzeżone pomieszczenia wspólne w budynku. Jakie są zatem obowiązki pracowników ochrony i w jaki sposób je egzekwować?

Umowę z agencją ochrony zawiera zazwyczaj w imieniu mieszkańców lub wspólnoty mieszkaniowej zarządca nieruchomości. Brakuje wymogów ustawowych określających jej treść. Zawsze można jednak negocjować poszczególne zapisy, w zależności od potrzeb.

Kto odpowiada

- W przypadku włamania z ewentualnym roszczeniem odszkodowawczym występujemy do zarządcy nieruchomości, jeżeli ten pobiera od nas opłatę za ochronę osiedla, gdyż z nim, a nie z firmą ochraniającą, wiąże nas umowa. Ponadto, zgodnie z kodeksem cywilnym, to zarządca odpowiada za osoby, które zatrudnia, w tym za ochroniarzy, którzy zaniedbali swoje obowiązki. Natomiast zarządca może dochodzić roszczeniem zawrotnym wypłaconych pieniędzy od firmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2920

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament