Upadłość z postscriptum
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olsztynie
Upadłość z postscriptum
Mleczarstwo to w Polsce jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu spożywczego. Oferta nie odbiega od standardów europejskich, tak pod względem opakowań jak i różnorodności oraz jakości wyrobów. A jednak sytuacja finansowa większości polskich mleczarni jest trudna. W ocenie Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich -- jeszcze rok temu 80 procent z 350 mleczarni przynosiło straty. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są inwestycje dokonane przez mleczarzy na początku lat 90. Polskie mleczarstwo jest rozdrobnione. Pomimo wielu wystąpień, do dziś kolejne rządy nie stworzyły systemu kredytowego zachęcającego do inwestowania w producentów mleka. Większość zakładów boi się specjalizacji i stara się produkować wszystko.
Pięć lat temu 12 okręgowych spółdzielni mleczarskich województwa olsztyńskiego skupiło 351, 1 mln litrów mleka. W 1993 r. o ponad 100 milionów litrów mniej (243, 1 mln) . Zlikwidowane zostały mleczarnie w Jezioranach (obecnie prywatna spółka produkuje tu sery twarde) oraz w Kętrzynie. OSM Górowo Iławeckie od 1 lipca ub. roku jest zakładem produkcji serów OSM Gdańsk-Maćkowy. W 1992 roku ruszyła mleczarnia samorządowa Łuk-Mił -- spółka z o. o. dwóch gmin: Łukty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta