Ochrona praw artystów wykonawców
Ochrona praw artystów wykonawców
Włodzimierz Kubala
Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24, poz. 83) szczegółowo reguluje m. in. zagadnienia związane z przejściem autorskich praw majątkowych (art. 41 i nast. ) na organizację zbiorowego zarządzania tymi prawami (art. 104) . Organizacje takie mogą wykonywać zadanie polegające na zbiorowym zarządzaniu i ochronie powierzonych im praw autorskich lub praw pokrewnych oraz wykonywaniu innych uprawnień wynikających z ustawy dopiero po uzyskaniu zezwolenia ministra kultury i sztuki. Zezwolenie takie uzyskał Związek Artystów Scen Polskich, który nawet zawarł z telewizją umowę dotyczącą ochrony praw majątkowych artystów wykonawców.
W interesującym nas zakresie ustawa wyraźnie stanowi, że autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inną osobę w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy (art. 41 ust. 1 pkt 1) . Dotyczy to także ich przejścia na organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
W trybie umownym
Pozostawmy na uboczu dziedziczenie, skoncentrujmy zaś uwagę na trybie umownym. W tej kwestii przepis art. 53 ustawy jednoznacznie stanowi, iż umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (ad solemnitatem) . Wybór takiej formy został zapewne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta