Uznanie administracyjne: widzimisię czy stosowanie prawa
Decyzje wymagają uzasadnienia
Uznanie administracyjne: widzimisię czy stosowanie prawa
Tadeusz Kasiński
Administracja państwowa realizuje swe zadania przez różne formy działania, wśród nich prawne. Przepisy określają wyraźnie, jaka forma w danej sytuacji ma być stosowana. Organ administracyjny np. udziela zezwoleń na wykonywanie określonej działalności (zwykle gospodarczej) w formie zezwolenia (koncesji) w drodze decyzji. Przepisy w tym wypadku określają zadania organów, właściwość rzeczową i miejscową oraz formę prawną działania. Drugim sposobem prawnej formy działania jest określenie w przepisach jedynie zadania organu administracji, z pozostawieniem mu wyboru rodzaju formy, z tym że organ może go dokonać tylko z form wyraźnie przewidzianych prawem.
Formy działania określamy jako prawne, gdy ich stosowanie jest albo przez prawo nakazane, albo dopuszczane. Formy nie określone jednoznacznie w przepisach nie mogą mieć charakteru władczego. Wśród władczych form działania szczególne znaczenie mają generalne oraz indywidualne akty prawne.
Akty indywidualne
Organa administrujące wykorzystują jako prawne formy działania indywidualne akty z zakresu różnych dziedzin prawa. Podstawowe jednak znaczenie mają te z zakresu prawa administracyjnego, do których zalicza się decyzje administracyjne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta