Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weksel i jego funkcje

14 lutego 1995 | Prawo | AP

Weksel i jego funkcje

Andrzej Pawlikowski

Od kilku lat wzrosło ogromnie zainteresowanie papierami wartościowymi. Jedno z ważniejszych miejsc pośród nich przypada wekslowi.

Weksel to najkrócej definiując "dokument kredytowy sporządzony na odpowiednim blankiecie, stanowiący pisemne zobowiązanie wystawcy do zapłacenia jakiejś sumy pieniędzy określonej osobie (lub okazicielowi) w oznaczonym terminie". Wprowadzenie gospodarki rynkowej siłą rzeczy spowodowało powrót społecznego i gospodarczego obiegu weksla.

Zobowiązania typu wekslowego sięgają XII w. Wtedy to bowiem kupcy udający się w celach handlowych do innego miasta lub nawet kraju wpłacali gotówkę bankierom w miejscu zamieszkania, a ci wydawali im list będący pokwitowaniem odbioru gotówki z jednoczesnym przyrzeczeniem wypłaty równowartości w innego rodzaju monetach, potrzebnych kupcowi w podróży.

Kupiec udający się w podróż unikał więc niebezpieczeństw związanych z przewożeniem gotówki w monetach ze szlachetnego kruszcu. Otrzymywany od bankiera list to właśnie praprzodek współczesnego weksla. Precyzyjniej mówiąc, był to pierwszy weksel "własny" z oznaczeniem miejsca płatności. Kiedy bowiem bankier nie udawał się do miejsca płatności i sam nie dokonywał wypłaty, wręczał kupcowi odrębny list, adresowany do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 404

Spis treści
Zamów abonament